close
تبلیغات در اینترنت
هخامنشیان
loading...

هدیش

هخامنشیان

وبسایت تاریخی هدیش جامع ترین وبسایت تاریخ ایران و جهان در ایران


نماینده سایت هدیش  در بلاگفا......http://hadish-tarikhe.blogfa.com/
لطفا به خاطر حفظ تاریخ این وطن بنر سایت رادر وب خود قرار دهید. مارا لینک هم کنید
به دلیل به روز بودن سایت از دیگر صفحات هم دیدن فرمایید
لطفا به وبسایت ما امتیاز دهید 

امیر دی ال 90

برای استفاده از امکانات ویژه سایت ابتدا عضــو شوید

جهت اطلاع ازتـعرفه تبلیغاتیو ارسال مطلب

در سایت با آی دی های زیر در تـماس باشید

alireza.kheirandish77@yahoo.com

کد بنر ما در پست ثابت سایت قرار داده شده است((زیر تصویر بنر))

شاه درفرهنگ هخامنشی

طفا در پایین صفحه به سایت ما امتیاز دهید(ستون سمت چپ)

به دلیل بروز بودن سایت از صفحات دیگر هم دیدن کنید

نماینده سایت هدیش  در بلاگفا......http://hadish-tarikhe.blogfa.com/

لطفا این کد بالا را که مربوط به بنر سایت است در سایت یا وبلاگ خود در قسمت تنظیمات قرار دهید

آخرین ارسال های انجمن

در فرهنگ ایرانی، سیزده نحس نیست

alireza بازدید : 173 دوشنبه 14 فروردين 1396 نظرات ()

ویسنده: مجید خالقیان (دانش آموخته کارشناسی ارشد تاریخ، دانشگاه تهران)

همه ما درباره نحس بودن سیزده‌به‌در شنیده‌ایم، اما جالب آنکه با بررسی منابع کهن ایرانی اثری از نحس بودن سیزده مشاهده نمی‌شود. حتی وقتی به صورت ویژه درباره «سیزدهم فروردین» در منابع جستجو می‌کنیم، اشاره به فرخندگی این روز شده است. در آثارالباقیه بیرونی جدولی برای سعد یا نحس بودن روزها وجود دارد که در آن از سیزدهم فروردین با عنوان «سعد» یاد شده است (بیرونی، ابوریحان محمد بن احمد. آثارالباقیه عن القرون الخالیه. ترجمه اکبر داناسرشت. تهران: امیر کبیر. ١٣٨۶: ص ٣۵٩). این اشاره بسیار با اهمیت است و کاملا در تضاد با نحس بودن سیزده می‌باشد.

در گاهشماری ایرانی هر روزِ ماه یک نام ویژه دارد و نام روز سیزدهم، «تیر» (تیشتر) است. در گاهشماری باستانی ایران، روز سیزدهم متعلق به تیر، ایزد باران می‌باشد و این ایزد جایگاه والایی در آیین زردشتی دارد. در یشت‌های اوستا بخشی هم مختص این ایزد است و تیشتر یشت نام دارد. در این یشت از نبرد تیشتر با اپوش، دیو خشکسالی و پیروزی این ایزد بر او و نتایج حاصل از آن سخن به میان می‌آید (تفضلی، احمد. تاریخ ادبیات ایران پیش از اسلام. تهران: سخن. ١٣٨۹: ص ۵١). از نکات درخور توجه در این یشت اشاره به تیراندازی آرش (بندهای ۶، ٧، ٣٧ و ٣٨) است و این قدیمی ترین منبعی است که در آن نام این قهرمان آمده است (همان: ص ۵۲) پس روز سیزدهم در فرهنگ ایرانی روز فرخنده‌ای  محسوب می‌شود و در منابع مربوط به دوران باستان از روز سیزدهم به نیکی یاد شده است.

ادامه بحث را در ادامه مطلب دنبال کنید**********

.

تاریخچه شب یلدا

alireza بازدید : 169 جمعه 03 دي 1395 نظرات ()

از زمانهای قدیم، مردمان ایرانی و بسیاری از جوامع دیگر، در آغاز فصل زمستان مراسمی‌ را جشن می گیرند که در میان اقوام گوناگون، نام‌های مختلفی دارد…

در ایران و سرزمین‌های هم‌فرهنگ همسایه، از شب آغاز زمستان با نام «شب چله» یا «شب یلدا» نام می‌برند؛ که همزمان با شب انقلاب زمستانی میباشد. شب یلدا شبی بیادماندنی  برای ایرانیان میباشد…

گرچه امروزه بعضی به اشتباه بر این باورند که مراسم شب چله برای رفع نحوست بلندترین شب سال برگزار می‌گردد؛ اما می‌دانیم که در باورهای کهن ایرانی هیچ روز و شبی، نحس و بد یمن، شناخته نمی‌شده است. (جشن شب چله، مانند بسیاری از آیین‌های ایرانی، ریشه در رویدادی کیهانی دارد.)

دانلود آهنگ جدید و بسیار زیبای جمشید مشایخی و دانیال دادور به نام کورش بزرگ

alireza بازدید : 180 چهارشنبه 24 تير 1394 نظرات ()

تقدیم به تمام مهین پرستان  ایرانیان و علاقه مندان به کوروش بزرگ هخامنشی

 

لینک دانلود در ادامه مطلب...

 

آریوبرزن واپسین سردارهخامنشی برای رایانه

alireza بازدید : 247 چهارشنبه 12 مهر 1391 نظرات ()

این کتاب درقالب پی دی اف می باشد

حجم  کتاب : ۱۸۰ کیلوبایت

سازنده : اهورامزدا

                                     

اسرار زندگی خشایارشا

alireza بازدید : 287 دوشنبه 10 مهر 1391 نظرات ()

در زندگی و شخصیت خشایارشاه اسرار و دوگانگی‌هایی وجود دارد از آنجمله می‌توان به تغییراتی که خشایارشاه در پلان تخت جمشید داده است اشاره نمود وی که پس از به سلطنت رسیدن از اینکه در نقش برجسته برجای دوم و به عنوان ولیعهد پس از داریوش کبیر قرار گرفته بوده راضی نبوده، نقش برجسته داریوش و فرنکه وزیر تشریفات (خودش به عنوان ولیعهد در پشت داریوش) را به ساختمان خزانه‌داری انتقال می‌دهد وی در ادامه حتی ورودی تخت جمشید را نیز عوض می کند .همچنین یکی از اتفاقات بحث برانگیز در زمان او حمله به یهودیان است که سپاه در نیمه راه متوقف می شود. آنچه که به نظر می‌رسد این است که وزیر تشریفات عیلامی پادشاه، او را از عدم پرداخت مالیات یهودیان اگاه و وی را برای حمله به یهودیان تحریک می‌کند اما در راه حمله، استر و عمویش مردخای برای نجات یهودیان نقشه نزدیکی استر به خشایارشاه را می‌کشند که به انجام می‌رسد! یهودیان جان سالم به در‌می برند و نخست وزیر عیلامی برکنار و مردخای جای او را می گیرد یهودیان تا به امروز این اتفاق را با نام "پوریوم" جشن می‌گیرند و از آن تاریخ به بعد تمدن عیلامی (در زمان پادشاهان قبلی عیلامی‌ها مشاوران رده بالای شاه بوده اند) رو به انقراض می‌رود. درحال حاضر برخی افراد سودجو که خود را وارثان تمدن عیلامی میدانند از این واقعه به عنوان توطئه صهیونیسم و پارسیان برای نابودی عیلامی‌ها نام می‌برند. از دو مطلب فوق این گونه برداشت می‌شود که خشایارشاه ثبات لازم برای پادشاهی را نداشته و حتی تغییرات در تخت ‌جمشید را می‌توان نتیجه تحریکات استر و مردخای دانست زیرا چنین کاری از وزرای عیلامی بر نمی‌آید. حتی شکست یونان را نیز می‌توان ناشی از عدم همکاری عیلامی‌ها دانست. منبع:کتاب از زبان داریوش… اثر خانم پروفسورهایدماری کخ

حمله به یونان

alireza بازدید : 391 دوشنبه 10 مهر 1391 نظرات ()

خشایارشا به قصد حمله به یونان به کاپادوکیه واقع در اسیای صغیر رفت و این شهر را مرکز ستاد فرماندهی خود قرار داد.وی سه سال تمام به تجهیز سپاه مشغول شد و در نهایت سپاهی را که در تاریخ به «سپاه بزرگ» معروف است و بنا به گفته هرودوت در آن، ۴۶ گونه نژاد و قوم مختلف حضور داشتند بسیج کرد و در بهار ۴۸۰ قبل از میلاد به سوی یونان حرکت کرد. عربها، هندی‌ها، پارسها،مادها، سکاها، فنیقیها، مصری‌ها و حتی ساکنان جزایر خلیج همیشه فارس(همیشگی) نیز در این لشکرکشی حضور داشتند. البته لازم بذکر است که مورخان یونانی در مورد تعداد افراد قشون ایران در این لشکرکشی راه مبالغه در پیش گرفته اند و گاه تا پنج میلیون نفر نیز افراد سپاه را ذکر کرده‌اند.اما بنا به نوشته سایر مورخان تعداد افراد سپاه خشایارشا یک میلیون نفر بوده که همه آنها سرباز نبوده و بسیاری آشپز و ملوان و … در این ارتش خدمت می نمودند......ادامه مطلب و برای دانلود کتاب پی دی اف  در ادامه مطلب...

بررسی و تحلیل فیلم ۳۰۰ !!!

alireza بازدید : 1181 پنجشنبه 06 مهر 1391 نظرات ()

میدونم کمی تعجب کردین و الان تو ذهنتون اینه که خیلی وقته از این قضیه گذشته اما نه ما آریایی ها نباید به این سادگیا کوتاه بیایم و به این راحتی ازین قضیه نمیگذریم. من سعی کردم با بهترین نقد و تحلیل که در ادامه میبینین ، داستان و همه چیزو در مورد این فیلم با مختصر ترین جواب ها به شما بدم.

 اولین نوشتارم رو طوری انتخاب کردم که شما نحوه ی مسیر حرکت منو تو سایت هدیش بفهمین .

خب میریم سر اصل مطلب فیلم 300:

 

نقد فیلم سیصد

فیلم۳۰۰ با وفاداری به کتاب کمیک ، نوشته "فرانک میلر" ساخته شده است که در آن کتاب پادشاه اسپارتی به نام "لئونیداس" با ۳۰۰ سربازش در مقابل خشاریار شاه و ارتش یک میلیون نفری اش می جنگد. این حرکت "لئونیداس" یونانی ها را متحد می کند تا در مقابل ارتش پارس ها متحد شوند. داستان بدون هیچگونه وفاداری به اصل داستان بر اساس نبرد معروف "ترموپیلا" نوشته شده است. در سرتاسر فیلم  پارس ها تمدنی بربرگونه ، بی فرهنگ و تشنه به خون نشان داده می شوند. همچنین شخصیت خشایار شاه همانند یک پادشاه هندی و یک پادشاه بی تمدن نمایش داده می شود.

بر اساس روایت هالیودی نبرد ترموپیل ، ایرانیان متمدن همچون غولان و اهریمنان تجسم شده‌اند. در این فیلم ، ارتش امپراتوری ایران به فرماندهی‌خشایار شاه، چونان ارتشی از شیاطین تصویر شده و چهره برخی ازشخصیت‌های ایرانی فیلم، شباهتی به چهره یک انسان ندارد و بیشتر شبیه شخصیت های خونخوار فیلم‌های علمی – تخیلی است.        

بحث درباره فیلم ضد ایرانی 300همچنان در محافل سیاسی ، فرهنگی و سینمایی ایران داغ است. این فیلم  که محصول شرکت برادران وارنر است و اشنایدر آن را کارگردانی کرده است، به داستان جنگ ایران و یونان در ترموپیل ـ گردنه‌ای در یونان ـ بر مبنای روایت هردوت می‌پردازد……..

چون مفصل بود ادامه ی این بحث در لینک های زیر قرار داره. برای دانلود روی عکس هر کدام کلیک کنید:

 

به شخصه توصیه میکنیم حتما اینو ببینین (فایل pps رو از حالت فشرده rar در بیارید و استفاده کنید)

تحلیل و ادامه متن بالا (فایل docx)

رد مستدل ها (فایل docx)

 

از قدیمی ترین عکس های آرامگاه کوروش

alireza بازدید : 375 جمعه 31 شهريور 1391 نظرات ()

cd3cgiyu از قدیمی ترین عکس های آرامگاه کوروشتصویری از مقبره ی کوروش کبیر در پاسارگاد که در سال ۱۸۵۸ میلادی، یعنی بیش از ۱۵۰ سال پیش. این عکس اثر لوئیجی پشه مستشار ارتش ایران و عکاس باشی دربار ناصرالدین می باشد که در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری میشود.

نقشه ایران در دوره های مختلف

alireza بازدید : 569 پنجشنبه 30 شهريور 1391 نظرات ()

مرزهای ایران در طول تاریخ ثابت نبوده اند و با روی کار آمدن حکومتی جدید و شروع جنگ ها با همسایگان در حال تغییر و تحول بوده اند . در زمان هخامنشیان و دوران  پادشاهی خسرو پرویز امپراتور ساسانی مرزهای ایران به نهایت گسترش خود رسید . اما با حمله اسکندر و اعراب به ایران محدوده قلمرو ایران تغییر کرد و کوچکتر از قبل شد . تا اینکه در زمان سلجوقیان در طول پادشاهی ملکشاه دوباره گسترش یافت و در پایان حکومت صفویه ٰ با حمله افغان ها به ایران باز قسمت هایی از ایران تجزیه شد . با فتوحات و کشورگشایی های نادرشاه قلمرو ایران وسعت زیادی یافت اما با مرگ او ضعف ایران آغاز شد و با شروع حکومت قاجارها که اوج ضعف ایران بود پای بیگانگانی چون روسیه و انگلیس به ایران باز شد و آنان طی قرارداد هایی بخش های زیادی از ایران را جدا کردند و دیگر ایرانیان نتوانستند قدرت سابق را بدست بیاورند تا بتوانند این مناطق را که از ایران جدا شد را پس بگیرند.

 


سالروز نبرد یک روزه ماراتون

alireza بازدید : 311 سه شنبه 28 شهريور 1391 نظرات ()

سالروز جنگ ماراتن که 490 سال پيش از ميلاد روي داد.

 

13 سپتامبر سالروز نبرد يك روزه ماراتن Marathon است كه در سال 490 پيش از ميلاد روي داد و نيروي دريابرد ايران در آن موفق نبود و با تحمل تلفات عقب نشيني كرد.  داريوش بزرگ، تنها با هدف گوشمالي آتني ها - نه تصرف آتن - كه يوناني زبانهاي آسياي صغير (شهرها و جزاير ايوني) قلمرو ايران را تحريك به شورش و نافرماني مي كردند يك سپاه پياده و سوار را با كشتي روانه سرزمين اصلي يونان كرد كه به صورت كشور - شهر يا ايالات متحده اداره مي شد.  اين نيرو كه بزرگترين لشكركشي آمفي بياس از آغاز تاريخ تا اواخر قرن 19 ميلادي است پس از تصرف شهر ارتريا Eretria و جزيره ايوبويي Euboea (اوبوآ)، در ساحل شرقي اتيكا Attica پياده شد.  به نوشته مورخان يوناني، آتن و متحدان آن جز اسپارت براي دفاع، موفق به گردآوري ده هزار نظامي شده بودند و در انتظار نيروي اعزامي اسپارت بسر مي بردند كه ميلتيادس Miltiades فرمانده دفاع از آتن شنيد كه فرمانده نيروهاي دريا برد ايران بيش از نيمي از سربازان خود و عمدتا سواره نظام را به كشتي ها بازگردانده و قصد حمله مستقيم به شهر آتن را دارد و واحدهايي كه در شرق اتيكا باقي مانده اند در حال برپا كردن اردوگاه هستند، ولي زميني كه در آنجا پياده شده اند گود و نيمه باتلاق و سست است.وي پس از مشورت با هشت ژنرال ديگر تصميم گرفت پيش از آن كه نيروي باقيمانده ايران در شرق اتيكا بتواند زمين بهتري بيابد و از اردو زدن فارغ شود به آن شبيخون زند. سربازان آتني كه در زمين هاي با ارتفاع بيشتر و خشك موضع گرفته بودند با سرعت به سوي نيروي ايران به حركت درآمدند. واحدهاي ايراني كه در مركز صحنه بودند حمله آتني ها را دفع كردند، ولي دو جناح راست و چپ تاب مقاومت نياوردند و كل نيرو به محاصره درآمد. همزمان، كشتي هاي آتني به كشتي هاي حامل تداركات نيروهاي ايراني كه بدون دفاع مانده بودند حمله بردند و نيز آنها را از دسترس نيروهاي در حال جنگ دور ساختند. در اين عمليات، به نوشته مورخان يوناني نيروي دريابرد ايران با تحمل شش هزار و چهارصد تن تلفات دست به عقب نشيني زد و آتني ها به پاس نجات شهرشان در دلفي Delphi خزانه اي ساختند و به آپولو Apollo خداي خود هديه كردند. سپس ميلتيادس كه پيش بيني كرده بود ايران درصدد گرفتن انتقام برخواهد آمد دستور ساختن 200 كشتي جنگي را داد كه اين بار ايران از راه خشكي به يونان حمله برد. منابع ايران تنها از پيروزمند نبودن اين لشكركشي و خشم داريوش بزرگ از اين پيش آمد و سوگند او كه از آتني ها انتقام خواهد گرفت ياد كرده اند. داريوش گفته بودكه پسر پدرش نخواهد بود اگر انتقام نگيرد و تا هفت پشت نام پدر و نياكانش را ذكر كرده بود كه اصطلاح هفت پشت از همان زمان باقي مانده است و ايرانيان مي كوشيدند كه نام پدر، پدربزرگ و ... خود را تا هفت پشت به ياد داشته باشند و تاريخ كارهاي خوب و بد آنان را به خاطر بسپارند.  درپاره اي از تاريخها به ويژه كتابهاي مورخان امريكايي روز 12 سپتامبر سالروز جنگ ماراتن ذكر شده است كه احتمالا به دليل 6 تا 9 ساعت عقب تر بودن زمان در امريكا از آتن باشد.مورخان متفق القول نوشته اند كه از آغاز تاريخ بشر تا به امروز ، جهان امپراتوري با عظمتي چون امپراتوري پارسها در دوران هخامنشيان را به خود نديده است كه بر پايه نظم اداري ، قانون ، توجه خاص به ارتباطات ( راهها ، بنادر ، پستخانه و... ) و تحمل اديان و عقايد به وجود آمده بود.

وصیت نامه بزرگمرد ایران داریوش بزرگ

alireza بازدید : 416 پنجشنبه 16 شهريور 1391 نظرات ()

اینک که من از دنیا می روم، بیست و پنج کشور جز امپراتوری ایران است و در تمامی این کشورها پول ایران رواج دارد و ایرانیان درآن کشورها دارای احترام هستند و مردم آن کشورها نیز در ایران دارای احترامند، جانشین من خشایارشا باید مثل من در حفظ این کشورها کوشا باشد و راه نگهداری این کشورها این است که در امور داخلی آن ها مداخله نکند و مذهب و شعائر آنان را محترم شمرد. اکنون که من از این دنیا می روم تو دوازده کرور دریک زر در خزانه داری و این زر یکی از ارکان قدرت تو می باشد، زیرا قدرت پادشاه فقط به شمشیر نیست بلکه به ثروت نیز هست. البته به خاطر داشته باش تو باید به این حزانه بیفزایی نه این که از آن بکاهی، من نمی گویم که در مواقع ضروری از آن برداشت نکن، زیرا قاعده این زر در خزانه آن است که هنگام ضرورت از آن برداشت کنند، اما در اولین فرصت آن چه برداشتی به خزانه بر گردان .مادرت آتوسا ( دختر کورش کبیر ) بر گردن من حق دارد پس پیوسته وسایل رضایت خاطرش را فراهم کن .ده سال است که من مشغول ساختن انبارهای غله در نقاط مختلف کشور هستم و من روش ساختن این انبارها را که از سنگ ساخته می شود و به شکل استوانه هست در مصر آموختم و چون انبارها پیوسته تخلیه می شود حشرات در آن به وجود نمی آید و غله در این انبارها چندین سال می ماند. باقی در ادامه مطلب حتما بخوانید.....

4شهريور زادروزكورش بزرگ

alireza بازدید : 273 جمعه 03 شهريور 1391 نظرات ()

سلام به شما دوستان عزیزم. 4 شهریورماه روزی که کوروش بزرگ متولد شد را به همه ایرانیان و میهن دوستان تبریک عرض مینمایم.4 شهریور روز به دنیا امدن کوروش بزرگ است و7 آبان ماه روز جهانی کوروش بزرگ است اشتباه نکنید.

 

دانستنیهای داریوش سوم

alireza بازدید : 308 شنبه 28 مرداد 1391 نظرات ()

داریوش سوم(۳۸۰ – ۳۳۰ ق. م.) آخرین پادشاه هخامنشی بود و از اسکندر شکست خورد. این شاه که او را در کتب پهلوى «دارا پسر دارا» خوانده‌اند فرزند آرسان بوده و آرسان پسر استن و نوهٔ داریوش دوم است.بنابراین داریوش سوم نسبش با فاصلهٔ سه نسل به داریوش دوم می‌‌رسد و بهمین جهت او را «پسر دارا» (فرزند داریوش دوم) گفته‌اند.هنگامیکه در زمان اردشیر سوم دربارهٔ خاندان هخامنشى و شاهزادگان آن سخن می‌‌رفت نام داریوش بر زبان نمی‌آمد. به این معنى که او را بچیزى نمی‌شمردند و اردشیر سوم وقتى که می‌‌خواست براى استقرار حکومت خود شاهزادگان مزاحم را براندازد او را بیاد نیاورد.داریوش در دستگاه هخامنشى چاپارى بود که فرمانهاى شاهنشاه را به والیان و فرماندهان ایالات می‌‌رساند. در یکى از جنگهاى روزگار اردشیر رشادتى از خود نشان داد که اردشیر او را «دلیرترین پارسیان» نامید بقول ژوستن، تاریخ‌نویس معروف، او را والی ارمنستان  کرد.باقی در ادامه مطلب....                                                                                        دانستنیهای داریوش سوم

کاتافراکت ها(زره پوش)(هخامنشیان)

alireza بازدید : 387 جمعه 27 مرداد 1391 نظرات ()

کاتافراکت ها سواره نظام سنگین اسلحه زبده ای بودند که وظیفه اصلی شان در هم شکستن پیاده نظام و از بین بردن آرایش سواره نظام های سبک بود هر چند که ممکن بود گاهی به عنوان نیروهای تهاجمی نیز به کار گرفته شوند. برخی مورخان آن ها را اولین شوالیه های دنیا می دانند چرا که از زره های سنگین و براق اشرافی بهره می بردند. ایرانیان به مدت حدود ۱۲۰۰ سال از دوران باستان تا قرون وسطی، از شوالیه های کاتراکت بهره بردند.واژه کاتافراکت از واژه یوتانی κατάφρακτοι/ کاتافراکتوی یعنی “زره پوش” یا “سراسر پوشیده” می آید. گریوپنور نام شکل دیگر کاتافراکت است که از واژه پهلوی گریوبان یعنی “محافظ گردن” – اشاره به کلاه خود- ریشه گرفته است.ارتش ایرانیان از اوایل قرن ششم پیش از میلاد و سراسر دوران هخامنشیان از شوالیه های سنگین اسلحه بهره می جست. این کوروش کبیر (قدرت: ۵۵۹ تا ۵۳۹ پیش از میلاد) بود که متوجه شد برای پیروزی های قاطع تر و موثرتر در آسیای مرکزی و خاورمیانه باید از شوالیه های سواره نظام استفاده کند.  باقی را در ادامه مطلب حتما بخوانید....

کاتافراکت ها

شاه در فرهنگ هخامنشیان

alireza بازدید : 283 جمعه 27 مرداد 1391 نظرات ()

این نام که از سه هزار سال پیش در زبانهای ایرانی رواج دارد ، از پارسی باستان گرفته شده است که پس ازتحولات تاریخی بسیار به صورت « شاه » در آمده است . چون پس از اتحاد ماد و پارس بدست کوروش بزرگ، (۵۵۰ ق . م ) اصطلاح شاهنشاه بکار رفت . این بدان جهت بود که مردم آریایی و غیر آریایی فلات ایران و پیرامون آن به کشور هخامنشی پیوستند و خصوصا پادشاهان و شهریاران آنها نیز برتری کوروش را پذیرفتند . شاهنشاه در پارسی باستان خشایه ثیه یعنی شاه شاهان آمده است.شاهنشاه درهنگام صلح جامعه ای بلند از دیبای ارغوانی که آستینهای فراخ داشت برتن میکرد و در زیر آن پیراهن بلندی می پوشید که تا زانو می رسید و مغزی سفید داشت و کمر بندی روی آن می بست . کفش شاه نیز ، زرین و پاشنه دارونوک تیز بود . یونانیــان تـاج شاهنشاهیان هخــامنشی راتیار و یا گیسداریس خوانده اند . شاه ، ریش دراز و موهای مجعد داشت و بر تخت زرین می نشست و عصای زرین به دست می گرفت . فرمانها و نامه های سلطنتی به مهر شاه می رسید و نسخه ای از آن در دفاتر شاهی نگهداری می شد . باقی را در ادامه مطلب بخوانید.....

شاه درفرهنگ هخامنشی

کمبوجیه جهانگشای ایرانی

alireza بازدید : 241 چهارشنبه 25 مرداد 1391 نظرات ()

کمبوجیه پسر بزرگ کوروش هخامنشی مردی شجاع و بی نهایت زیبا و قوی پنجه بود. پس از مرگ پدر به قصد آرام کردن غرب امپراتوری ایران که همواره دچار حمله یاغیان و شورشیان بود عازم مصر و آفریقا شد در سال ۵۲۱ (پیش از میلاد) گئومات مغ از اعتماد برادر کمبوجیه سوء استفاده نموده و بردیا را مسموم ساخته و او را از پای در آورد. در این زمان کمبوجیه مصر را فتح نموده و در سرحدات آفریقا (شمال تونس و لیبی امروزی) می تاخت. گئومات برخی از جنایت پیشگان را اجیر کرده و به جان رییش سفیدان و بزرگان ایران افتاده و آنها را با ترفندهای گوناگون از پای در می آورد. یکی از رییش سفیدان که به راز گئومات پی برده بود به پسر بزرگ خویش جریان را گفت و از او خواست خودش را به سپاه ایرانزمین برساند و توطئه گئومات را بر ملا سازد و از پسر خواست زود عازم این سفر طولانی شود و گفت حتما دیر یا زود گئومات به سراغ من هم خواهند آمد چون آنها به رسم یونانیان ، وجود بزرگان عشایر را تحمل نمی کنند تا بدین گونه همه مردم را به زیر یوغ خویش کشند. باقی را در ادامه مطلب بخوانید....

 

21 مرداد سالروز دلاور مرد ایرانی ژنرال آریوبرزن

alireza بازدید : 315 شنبه 21 مرداد 1391 نظرات ()

آریوبرزن یکی از سرداران بزرگ تاریخ ایران است که در برابر یورش اسکندر مقدونی به ایران زمین، دلیرانه از سرزمین خود پاسداری کرد و در این راه جان باخت و حماسه‌ی «در بند پارس» یا «دروازه پارس» را از خود در تاریخ به یادگار گذاشته است.«اسکندر مقدونی» در سال 331 پیش از زادروز، پس از پیروزی در سومین جنگ خود با ایرانیان «گوگامل» (Gaugamele) [پیشتر به اشتباه آن را اربیل (Arbela) می‌خواندند] و شکست پایانی ایران، بر بابل و شوش و استخر چیرگی یافت و برای دست یافتن به پارسه، پایتخت ایران روانه این شهر گردید. 21 مرداد سالروز کشته شدن سردار بزرگ ایرانی آریوبرزن به شما ملت شهید پرور ایران تسلیت باد. ادامه مطلب را در ادامه مطلب حتما بخوانید......

ااطلس تاريخ ايران

alireza بازدید : 251 شنبه 14 مرداد 1391 نظرات ()

درود دوستان گلم این بار بجای نگاشته یک اطلس تاریخ ایران را برای شماگذاشتم تا خودتان به دل خواه تاریخ مورد علاقه رادرمورد ایران انتخاب کرده.پس از شما دوستانم تمنا دارم روی این آدرس کلید کرده مطمئنن هرچی کهمورد علاقه شما است درآن یافت میشود البته درمورد تاریخ ایران.راستی حتما دیدگاه خودرا در مورد این کار جدیدم بیان کنید.

 

اطلس تاريخ ايران

 

شایسته است که یک ایرانی
 
خلاصه تاریخ گذشته ایران را بداند.
 
پیروز وسربلند باد ایران زمین.

 

تسخیر مجدد مصر در زمان اردشیر سوم

alireza بازدید : 257 چهارشنبه 11 مرداد 1391 نظرات ()

مصر که طغیانش همچنان از سالها قبل، ادامه یافته بود، غالباً به طغیان‌های آسیای صغیر (غرب ترکیه) و نواحی مجاور نیز دامن می‌زد و همین نکته سبب شد که شاه برای دفع آن، دست به اقدام جدی بزند. معهذا لازم دید که اول به شهر صیدا (شهری در لبنان امروزی) که متحد مصر بود و فنیقیه را هم به آشوب کشیده بود، توجه کند. در سال ۳۴۴ پیش از میلاد، اردشیر سوم پس از فرو نشاندن شورش فینیقیه، با سپاه خود و یونانیان اجیر از راه خشکی عزیمت مصرکرد. شاه که بسیار دوستدار بود که مصر را از نو تسخیر کند، رسولانی به شهرهای یونانی فرستاده، شهرهای بزرگ را دلگرمی کرد که در جنگ او با مصر شرکت جویند.آتنی‌ها و اسپارت‌ها پاسخ دادند که خیلی مایلند، مناسبات دوستانه خود را با شاه نگهداری کنند، ولی نمی‌توانند سپاهی بدهند. تِبی‌ها هزار تن سنگین‌اسحله بسرداری لاکراتس فرستادند. اهالی آرگس سه هزار تن دادند بی‌اینکه سرداری برای این عده معین کرده باشند، ولی بعد به درخواست شاه نیکوسترات نامی را سردار این عده کردند. او شخصی بود از مردان عمل و دارای نظری صائب ولی حبه‌ای هم دیوانگی داشت، روشنگری آنکه چون قوی‌هیکل و زورمند بود حرکات و رفتار هرکول (پهلوان داستانی یونانی‌ها) را تقلید می‌کرد و به هنگام جنگ پوست شیری را در برکرده، گرزی بدست می‌گرفت. یونانی‌های آسیائی هم مانند تبی‌ها و اهالی آراگس شش هزار تن فرستادند. چنانکه عدهٔ تمام سپاه یونانی به ده هزار تن می‌رسید. باقی در ادامه مطلب...                                                                          

 

شورش فنیقیه و قبرس در زمان اردشیر سوم

alireza بازدید : 276 چهارشنبه 11 مرداد 1391 نظرات ()

اردشیر سوم دهمین شاهنشاه هخامنشی بود که از سال ۳۵۸ تا ۳۳۸ پیش از میلاد بمدت ۲۰ سال بر ایران پادشاهی کرد. سلطنت اردشیر سوم، تماماً صرف خوابانیدن شورش‌ها، در ممالک تابعه گردید. مصر که طغیانش همچنان از سالها قبل، ادامه یافته بود، غالباً به طغیان‌های آسیای صغیر (غرب ترکیه) و نواحی مجاور نیز دامن می‌زد و همین نکته سبب شد که شاه برای دفع آن، دست به اقدام جدی بزند. با وجود این لازم دید که نخست به شهر صیدا (شهری در لبنان امروزی) که هم پیمان مصر بود و فنیقیه را هم به آشوب کشیده بود، توجه کند. باقی در ادامه مطلب....

جنگهاي داريوش سوم با اسکندر

alireza بازدید : 249 سه شنبه 10 مرداد 1391 نظرات ()

نام کتاب: جنگهاي داريوش سوم با اسکندر
گرداوري: وبلاگ پارسون
توضيحات: این کتاب حاوي سه جنگ گرانيک ، ايسوس و گوگامال مي باشد.
پس از مرگ فیلیپ در سال 336 قبل از میلاد، پسرش اسکندر پادشاه شد و شهرهاي یونان را به تصرف خود در آورد. سپس، براي تصرف ایران باستان که در آن زمان بزرگترین امپراتوري جهان بود، به سمت شرق حرکت کرد. در سال 327 قبل از میلاد، امپراتوري اسکندر، از یونان تا هندوستان گسترش یافت. هنگامی که ارتش وي به هندوستان رسید، سربازانش از جنگ و پیشروي خسته شده بودند و وي مجبور به بازگشت شد. او در بابل دچار تب شدیدي شد و مرد.

کتاب با فرمت PDF برای رایانه (همراه با تصویر)
حجم: 291kb

کتاب با فرمت jar برای تلفن همراه
حجم: 77kb

تصاویر سه بعدی و بازسازی شده از تخت جمشید

alireza بازدید : 449 دوشنبه 09 مرداد 1391 نظرات ()

تخت جمشيد ،مجموعه اي از کاخهاي بسيار باشکوهي است که ساخت آنها در سال 512 قبل از ميلاد آغاز شد و اتمام آن 150 سال به طول انجاميد.تخت جمشيد در محوطه ي وسيعي واقع شده که از يک طرف به کوه رحمت (مهــر) و از طرف ديگر به مرودشت محدود است . يونانيان و به تبع آنها اروپائيان، گاهي آن را "پرسه پليس" يا "پرسپوليس" مي خوانند؛ اما نام تاريخي آن که در کتيبه هاي کاخ ها ثبت شده پارسه به معناي شهر مرمان پارسي است . یاقی و دانلود بقیه عکس ها در ادامه مطلب از دست ندهید!........

کتیبه های شاهان هخامنشی

alireza بازدید : 248 دوشنبه 09 مرداد 1391 نظرات ()

آنچه که در خصوص کتيبه هاي پادشاهي هخامنشيان در همان گام نخست جلب توجه مي کند ، تنوع محتوايي و جنس اشيايي است که اين کتيبه ها روي آنها حک شده اند. بيشتر اين کتيبه ها به سه زبان رسمي و رايج امپراتوري هخامنشي يعني پارسي باستان، عيلامي و بابلي نوشته شده اند. برخي از اين کتيبه ها براي شناسايي نقش برجسته ها و يا محل ها نوشته شده اند و نام و عنوان پادشاهي محتواي اصلي آنها را تشکيل مي دهد. نمونه هايي از اين کتيبه هاي ساده روي ديوارها و نقش برجسته هاي کاخ کوروش و داريوش اول در پاسارگاد و تخت جمشيد و نيز مهر ها و برخي گلدان ها ديده مي شود. اين کتيبه ها کمک مي کنند تا باستان شناسان بتوانند بناهايي را که کتيبه ها بر روي آنها نوشته شده اند، شناسايي کنند. بخشي از متن کتاب:هر گاه ايران مورد هجوم تاخت و تازهاي اهريمني مي شد، منابع کهن و دست نوشته ها از ميان مي رفت و در زماني ديگر با تغييرات فراوان و تدوين مي شد. در عوض کتيبه هاي شاهان هخامنشي در سينه سنگ ها، هم چنان، به سان روزهاي آغازين خود، براي ما باقي ماندند و غارت گران را، راهي براي انهدام اين صفحات زرين نبود. هر چند بسياري از نقش برجسته ها و تنديس ها را در دل سنگ ها تراشيدند و خراب کردند، اما هميشه در صورت غلبه نيروهاي اهريمني، نور و روشنايي باقي خواهد ماند و اين کتيبه ها براي ما و براي آيندگان باقي مانده است. دانلود متن فارسی تمام کتیبه های شاهان هخامنشی در ادامه مطلب.......

بازی تحت وب کاملا ایرانی پارساران

alireza بازدید : 295 یکشنبه 08 مرداد 1391 نظرات ()

راه  اندازی اولین سرور پارساران را به همه عزیزان تبریک می گوییم. به عنوان هدیه در این سرور به همه دوستانی که ثبت نام می کنند 100 سکه کرشه بازی هدیه داده خواهد شد. در ضمن به خاطر هماهنگی های نمایشگاه روز اول شروع بازی بامشکلاتی همراه بود که بدینوسیله از همه دوستان عذرخواهی می کنیم.یک بازی کاملا ایرانی که در باره‌ی جنگ های زمان هخامنشیان هست که تو در نژاد پارس قرار میگیری و خودتو قوی میکنی و با دشمنای ایران باستان میجنگی مزیتی که داره بازی گستردگیه زیادی داره و خوب تا آخر روال بازی و داستان به علت نیرو‌های متعدد و دستیابی متعدد حتی برای نیرو سازی هم مشغول خواهی بود که با مطالعه ی فایل pdf آموزش بازی به طور کل با داستان بازی و کاراییش آشنا خواهید شد عیب بازی گرافیک نسبتا پایین بازی هست که خوب چون داستان بازی جذاب هست من اصلا برام مهم نیس چون از خیلی از بازی‌های خارجی و ایرانی تحت وبه استراتژی قشنگتر هست و گلده زیادی در حین بازی به شما اهدا میشه.بعضیا با اومدن به بازی گفتن ساخته چون مثل تروین و آمثالهم ساده نیس!ولی خیلی قشنگه ;)سرور اولیه الآن در حال اجرا هست سرورای رسمی و بدون باگ و با سرعت بالاتر در روز های آینده میاد فرصتو از دست ندید دوستان. من خودم تمام این بازی ها رو بازی کردم اما این یه چیز دیگه است و باعث میشه با بازی با فرهنگ و تاریخ هخامنشیان هم آشنا بشوید راهنمای بازی در ادامه مطلب....

 

پزشکی در ایران باستان

alireza بازدید : 225 یکشنبه 08 مرداد 1391 نظرات ()

وقتی صحبت از دانش‌هایی چون پزشكی، فلسفه و ریاضیات در زمان باستان می‌شود می‌بینیم كه كشورهایی چون یونان خود را سردمدار علوم در جهان می‌دانند، در حالیكه با نگاهی گذرا بر سیر علم و دانش در ایران و یونان و مقایسه این دو كشور بر طبق مدارك مستند در می‌یابیم كه یونانیان در حقیقت وام‌دار ایرانیان بوده‌اند. مردم ایران در هیچ دوره‌ای از تاریخ از كسب علم و دانش غافل نبوده و همواره دانشمندان بزرگی را در رشته‌های مختلف علمی به جهانیان معرفی كرده‌اند. ما بر آن نیستیم كه همه علوم را به ایرانیان نسبت دهیم، ولی به سادگی نمی‌توان این حقیقت را فراموش كرد كه ملتی كه هم اكنون خود را بنیان گذار طب، حكمت و فلسفه در دنیا می‌داند، در دوره‌ای از تاریخ، اقدام به گرته برداری بی‌رحمانه از دانش و حكمت ایرانی كرده است. براساس سنگ‌نبشته‌ای كه بدست آمده، سابقه پزشكی در ایران به ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ سال پیش می‌رسد. بنابراین به جرأت می‌توان گفت آنچه كه طب یونانی نامیده می‌شود، ایرانیان به یونانیان آموختند. باقی را در ادامه مطلب حتما بخوانید.....

همه پرسی برای یکای پول ایران زمین

alireza بازدید : 253 شنبه 07 مرداد 1391 نظرات ()

درود بر همه دوستان گرامی و خوانندگان ارجمند نویسشگاه ایرانپرست.

دوستان کوتاه میگویم:

به تارنمای بانک مرکزی که در زیر نشانی ان خواهد امد رفته و به یکای پول پارسی به جای ریال برای اسکناس و دریک برای سکه رای بدهید.(دوستان برای جلوگیری از هرز رفتن ارا و پیدا نشدن دو دستگی میان میهن پرستان همه اینگونه رای بدهید تا رای ما دچار شکست نشود)

باز هم میگویم که فراموش نشود:

پارسی برای اسکناس

دریک برای سکه

http://reform.cbi.ir

 دوستان گرامی پس از باز شدن صفحه در بالا و پنل صفحه به بخش نظر سنجی رفته و در انجا ادامه ....همچنین باید یاداور شد که گویا این روزها تارنمای ساخته شده برای همه پرسی به خوبی کار نمیکند و گه گاه اپلود نمیشود و بالا نمیاورد.

اگر میهن پرستان با چنین مشکلی رو به رو شدند چندباره امتحان کنند زیرا اشکال فنی و مربوط به سایت است.

شاخاب پارس؛ نگینی درخشان بر سرزمین پارسیان

alireza بازدید : 248 شنبه 07 مرداد 1391 نظرات ()

در گاهشمار هر دیار و سامان، یادروزها و فراخور ( مناسبت) های ملی- مردمی و در فرمانرواییها و حکومت ها به شکل دوره ای و چرخه ای برای ارج نهادن و بزرگداشتن ها،  به شکل نمادین به نگارش درآمده تا کیستی ها و هویت های آن سرزمین را برای نسل ها و دودمان ها بازخوانی و یادآوری نماید.ایران؛ این سرزمین پیر و پخته شده در کوره های هنگامه زمان، برگ های زرینی را که دستاورد و برآمده از پیروزیها و شکست های گوناگون بوده در درازنای  زندگی خود بر جای نهاده تا با پاسداشت، همراه با آگاهی و دانش بر استواری و پابرجا ماندنشان پافشاری شود.در این میان گستره ای زیبا و لبریز ازآب زندگی که بر پای این سرزمین فرش شده، تا شور و شادی را در رگهای این سامان تزریق نماید و اندوخته هایش را به همگان ارزانی دارد " شاخاب نیلگون همیشه پارس " بوده که همچون نگینی درخشان بر این گوی خاکی خودنمایی می کند و پرتوافشانی و فروزه های تابناکش هماره خاری بر چشمان کوردلان چشم نما بوده است. باقی در ادامه مطلب.....

شاخاب همیشه پارس؛ خلیج پارس است

پروژه سینمایی «کوروش کبیر» همچنان میان مدعیان سرگردان است و سرانجامش در هاله ای از ابهام قرار دارد.

alireza بازدید : 241 جمعه 06 مرداد 1391 نظرات ()

سینمای پرهزینه تاریخی و آنچه در سال‌های نه‌چندان دور عنوان «سینمای فاخر» در توصیف آن به کار می‌رفت نه فقط برای مخاطبان که گویی برای خود سینماگران هم واجد جذابیت‌ها و البته امتیازاتی است. امتیازاتی که از زمان تصویب قوانین حمایتی برای تولید و اکران این قبیل آثار رنگ و لعاب بیشتری پیدا کرده و سینماگران را در مواردی برای ثبت امتیار ساخت یک پروژه تاریخی در مقابل هم قرار داده است. جدی‌ترین نمونه از این دست طی یکی دو سال اخیر پروژه سینمایی «کوروش کبیر» است که از زمان اعلام احتمال ساخت آن تا به امروز حداقل سه مدعی جدی داشته است. محمد درمنش و عزیز‌الله حمیدنژاد در مقام کارگردان و علی معلم در مقام تهیه‌‌کننده سه مدعی این پروژه بوده‌اند که هر یک تلاش بسیاری برای ثبت ایده اولیه و فیلمنامه این اثر به نام خود داشته‌اند. خبری که روزگذشته در یکی از خبرگزاری‌ها منتشر شد. باقی را در ادامه مطلب بخوانید// شاید دادیم کره ای ها این فیلم را بسازند آن هم با بازی سونگ ایل گوک در نقش کوروش بزرگ؟!؟!..........

ساخت فیلم "کوروش کبیر" به کارگردانی "مسعود جعفری جوزانی"

alireza بازدید : 365 جمعه 06 مرداد 1391 نظرات ()

مرحله‌ نخست کار روی پروژه‌ سینمایی «کوروش کبیر» با انتخاب مسعود جعفری جوزانی به عنوان کارگردان این پروژه بین​المللی آغاز شد.به گزارش خبرآنلاین، علی معلم، تهیه‌کننده‌ این فیلم سینمایی در این زمینه گفت: «شخصیت کوروش از جهت جایگاه تاریخی و ملی، پایه‌گذاری امپراتوری چند ملیتی و بزرگ جهان، بنیانگذاری حقوق بشر و احترام به ادیان ششصد سال پیش از میلاد، زمانه‌ای که هنوز در جهان بحث حقوق بشر حضور اولیه هم نداشت، پذیرش این شخصیت تاریخی از جانب ادیان الهی، به خصوص ذکر این شخصیت در قرآن کریم با عنوان ذوالقرنین، در شرایط امروز جهان که قدرت‌های بزرگ و بی‌تاریخ درصدد نفی جایگاه ایران در معادلات جهانی هستند، بسیار حائز اهمیت است.» باقی را در ادامه مطلب حتما بخوانید...

ساخت فیلم کوروش کبیر .:SarzaminePersia.Persianblog.IR:.

"مهرگان" یا "میتراکانا"، جشنی به پاسداشت ایزد مهر و آغاز سال نوی هخامنشی

alireza بازدید : 247 جمعه 06 مرداد 1391 نظرات ()

با اینکه این جشن به باورمندان دین و آیین کهن "میترا" یا همان"مهر" تعلق دارد و با جشن‌های کشاورزی در میان روستانشینان و کشاورزان ایرانی پیوند فروانی داشته و دارد، اما جای خرسندی است که در سالیان اخیر، بسیاری از ایرانیان و از جمله زرتشتیان کوشش می‌کنند تا مراسمی به یاد این جشن باستانی که جزئیات آن فراموش شده است را برگزار کنند.یکی از مهمترین لازمه‌های پاسداشت آیین‌های کهن، خودداری از دگرگونی و واژگونه‌نمایی‌های شخصی و خودخواسته است. کوشش در انتساب آن به ادیان دیگر و از جمله دین زرتشتی، برهم‌زدنِ شیوه برگزاری مراسم و زمان اجرای آن به دلخواه هر کس. باقی در ادامه مطلب.....

کشف شهر جدید هخامنشی در ترکیه

alireza بازدید : 216 پنجشنبه 05 مرداد 1391 نظرات ()

يك شهر باستاني از دوران دودمان هخامنشي و تمدن بابل در جنوب شرقي تركيه كشف شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، اين شهر و آثار به جاي مانده از آن در خرابه‌هاي ۱۰ هزار ساله دارا در كنار شهر ماردين واقع در منطقه جنوب شرقي تركيه كشف شده است.

بنا به اين گزارش در كندوكاو در خرابه‌هاي باستاني دارا آثاري مانند چتر و انواع كاشي‌هاي حكاكي و مزين شده به اشكال حيوانات كه مربوط به قرن ششم پس از ميلاد است، به‌دست آمده است.

همچنين در كنار اين آثار، استخوان‌هاي مربوط به انسان نيز كشف شده است كه تخمين زده مي‌شود دست‌كم سه هزار سال قدمت تاريخي داشته باشند.

با يافتن اين آثار جست‌وجوها براي كشف شهر به‌جا مانده از دوران امپراتوري هخامنشيان و تمدن بابل آغاز شد.

توران آيواز، استاندار ماردين گفت در ادامه كاوش‌ها به مكاني كه گفته مي‌شود سالن تئاتر سر باز و خانه‌هاي سنگي قرار دارد، رسيده‌اند. باقی را در ادامه مطلب حتما بخوانید...


زندگینامه خشایار شاه بزرگ

alireza بازدید : 385 پنجشنبه 05 مرداد 1391 نظرات ()
 
خَشایارشا پسر داریوش بزرگ و آتوسا دختر کوروش بزرگ بود. خشایارشا چهارمین پادشاه هخامنشی بود. معنای این نام می‌تواند « کسی که در میان شاهان پهلوان است» باشد. خشایارشا در سن سی و چهار سالگی به پادشاهی رسید.
 بعد از جلوس اولین کارش آن شد که شورشی را که در مصر برپا شده بود فرونشاند و در این کار نیز شدت عمل بی‌سابقه‌ای نشان داد. چنانکه هرودوت می‌گوید مصر ناچار شد، یوغ سنگین‌تری را برگردن گیرد و خشایارشا برادر کوچک خویش هخامنش را در آنجا ساتراپ کرد و فرصت پیدا کرد تا به حل مسئلهٔ بابل بپردازد.بابل نیز درین ایام چند دفعه کسانی سر به طغیان برداشته بودند و یکبار حتی زوپیر ساتراپ پیر و فاتح معروف بابل را نیز کشته بودند. خشایارشا، در بابل نیز در دفع شورش خشونت و قساوت سخت نشان داد، حتی می‌گویند بعد از تسخیر مجدد بابل هم معبد مردوک مورد اهانت و بیحرمتی گردید و هم شهر به غارت رفت. خشایارشا از شورش بابل بقدری آزرده شده‌بود که از آن پس عنوان شاه بابل را از القاب خود حذف کرد و خود را فقط شاه پارسی‌ها و مادی‌ها خواند. باقی در ادامه مطلب....

خصوصیات و ویژگی های کوروش بزرگ و نکات جالب در مورد کوروش

alireza بازدید : 510 پنجشنبه 05 مرداد 1391 نظرات ()

کوروش بزرگ که در بدو امر پادشاه سرزمین کوچکى بوده و عاقبت شاهنشاه بزرگ ترین  دولتى که تا آن زمان در دنیا دیده نشده بود گردید از اشخاص تاریخى است که بسیار محل توجه و محبوبیت واقع میشود. بطور کلى فتوحات او اسباب اعجاب است، چه مى‏بینیم لیدیه و بابل هریک در ظرف چند ماه محاربه مسخر میشوند و غلبه او بر کرزوس درواقع یکى از مهمترین هنرهاى اوست و سبب آن اولا اقدام سریعى بود که بموجب آن پادشاه لیدیه را بغفلت گرفت در حالتیکه نیمى از عساکر او غایب بودند و ثانیا باز او را غافل کرده سارد را مسخر نمود.ظاهر آنست که زیبائى مردانه و شجاعت و قهرمانیت و فعالیت او در تمام مدت عمرش هویدا بوده و هیچوقت عیاشى و تن‏پرورى که بسیارى از بزرگان دنیا گرفتار آن بوده‏اند بمردانگى او صدمه وارد نیاورده است.  باقی را در ادامه مطلب حتما بخوانید....

وصیت داریوش بزرگ به فرزندش خشایاشاه

alireza بازدید : 287 چهارشنبه 04 مرداد 1391 نظرات ()

 من از دنیا می روم، بیست و پنج کشور جهان جزو امپراتوری ایران است و تمام این کشور ها احترام دارند و مردم این کشـورها نیز در ایران دارای احترام می باشند. جانشین من خشایارشا باید مثل من در حفظ این کشورها بکوشد و راه نگهداری کشورها این است که در امور داخلی آنها مداخله نکند و مذهب و شعائر آنها را محترم بشمارد.اکنون که من از دنیا می روم تو دوازده کرور خزانه سلطنتی داری و این زر یکی از ارکان قدرت تو می باشد؛ زیرا قدرت پادشاه فقط به شمشیر نیست بلکه به ثروت نیز هست. البته به خاطر داشته باش که تو باید به این ذخیره بیفزایی نه اینکه از آن بکاهی. من نمی گویم که در مواقع ضروری از آن برداشت نکن؛ زیرا قاعده این خزانه این است که هنگام ضرورت از آن برداشت کنند، اما در اولین فرصت آنچه برداشتی به خزانه برگردان.مادرت آتوسا بر من حق دارد، باقی در ادامه مطلب......

فروهر

alireza بازدید : 205 چهارشنبه 04 مرداد 1391 نظرات ()

واژه "فروهر" یا "فره وشی" از دو بخش "فره" + "وهر" (ورتی) تشکیل شده است، که "فره به معنای جلو یا پیش" و "وهر به معنای کشنده‌ (حرکت دادن) یا برنده" میباشد؛ که در مجموع معنای واژه "فروهر (Farvahar)" به معنای "پیش برنده" میباشد.شاید بتوان گفت از نظر زندگی، فروهر با ارزش ترین جزء وجود انسان است چون این جزء ذره ایست از هستی بی پایان اهورا مزدا که هنگام زایش برای راهنمایی روان و رهبری آن به صورت کمال در وجود یک انسان جایگزین شده و پس از مرگ هم با همان پاکی و درستی به اصل خود(اهورا مزدا) می پیوندد.شکل نماد فروهر...تصویر پیرمرد بالداری نمایانگر شکل فروهر است و در حال حاضر به عنوان نشانواره دین زرتشت بکار میرود. این شکل دقیقا به صورت موجود، در کتیبه های هخامنشی بالای سر پادشاهان دیده میشود. باقی در ادامه مطلب....

ايرانيان باستان و فناوري نانو(هخامنشیان)

alireza بازدید : 241 چهارشنبه 04 مرداد 1391 نظرات ()

مدير مرکز مشاوره و توسعه نانوتکنولو‍ژي ايتاليا گفت:‌ بر اساس بررسي هاي به عمل آمده ايرانيان باستان در زمان هخامنشينان اولين کساني بودند که به فناوري نانو دست يافتند.به گزارش خبرنگار مهر در اصفهان، ايمان مرادي در همايش تازه هاي نانو در عرصه توليد و تجارت بين الملل افزود: بر اساس آخرين بررسي هايي که انجام داده به اين نتيجه رسيده ايم که ايرانيان باستان در حدود دو هزار و 530 سال پيش توانستد به فناوري نانو دست يابند اين در حالي است که پيش از اين بيان شده بود در رم باستان حدود يک هزار و 600سال پيش اين فنآوري مورد استفاده قرار گرفته است.مدير مرکز مشاوره و توسعه نانوتکنولو‍ژي ايتاليا در خصوص بررسي هاي که اخيرا به نتيجه رسيده است به اولين سکه اي که در تاريخ ضرب شده است اشاره کرد و افزود: اين سکه با نام "دريک" در امپراطوري ايران ضرب و با 95 درصد طلا و پنج درصد نقره بود که دولت و امپراطوري ايران اجازه ضرب اين سکه را مشروط بر اين که درصد طلا و نقره آن تغيير نکند، به ديگر کشورها داد. مرادي اظهار داشت: از سوي ديگر با بررسي کتاب هاي تاريخي به اين نتيجه مي رسيم که در ايران طلايي وجود داشته است با نام "زر سرخ" که سکه با آن ضرب مي شد و ضرب اين سکه نيز بايد به طور قطع همان ويژگي 95 درصد طلا و پنج درصد نقره را داشته باشد، اين در حاليست که اين طلا نمي تواند سرخ باشد مگر اينکه آنها براي انجام اين امر از فناوري نانو استفاده مي کردند. وي تصريح کرد: اولين کساني که اين فناوري را انجام داده اند از شهر نيشابور بوده اند و به دليل اينکه رنگ سرخ مقدس بود براي ايرانيان اين طلا از ارزش زيادي برخوردار شد. باقی را در ادامه مطلب حما بخوانید تا واقعیت موضوع برایتان اثبات شود......

تاریخچه فرش و قالی در ایران

alireza بازدید : 246 چهارشنبه 04 مرداد 1391 نظرات ()

قالي ها و قاليچه هاي رنگارنگي که زينت بخش اغلب خانه‌ها است، عموماً با پنجه هاي ظريف و هنرمند زنان و مردان جوان اين کشور گره گره بافته شده و بسياري از جهانيان در پرتو وجود اين صنعت باستاني ظريف ايران را مي‌شناسد.از آن جايي که بافتن قالي مستلزم وجود کارگران صبور و بردبار مي باشد از دير زماني قالي بافي هم نوعي صنعت تجملي محسوب شده است و به همين مناسبت در ادوار قديمي اين صنعت همه جا توسط مورخين و نويسندگان يوناني معرف تجمل مشرق زمين قلمداد گرديده و استعمال کلمه Tapetes يوناني به معني «تجمل» و در فرانسهTapis مخصوص «قالي» شده است.واژه «قالي» بنا به اعتقاد آقاي پروفسور پوپ مقتبس از نام شهر «قالي قلعه» ارمنستان مي‌باشد که از روزگار گذشته قالي بافي آن مشهور بوده ليکن بعدها اين صنعت در سراسر ايران عموميت پيدا نموده است. باقی در ادامه مطلب.....

ایرانیان، نخستین ملتی که گل هدیه دادند

alireza بازدید : 218 چهارشنبه 04 مرداد 1391 نظرات ()

امروز در عصر ما زيباترين و ارجمند ترين و در عين حال در دسترس ترين و تاحدودي ارزان ترين هدیه ها يك شاخه يا دسته گل است كه به مناسبت هاي بسياري هديه ميشود . اين اقدام بديع و شايسته كه اكنون در بين همه جوامع و اقوام و ملل در سراسر جهان كم و بيش متداول است پيشينه بسيار دور و درازي مخصوصا در قلمروهاي فرهنگي ايران و به تبع آن در حوزه پهناور نفوذ زبان فارسي دارد .قديم ترين و زيباترين سند درباره پيشينه دسته گل در ايران ، گل و غنچه هاي دست داريوش در سنگ نگاره هاي تخت جمشيد است كه بيشتر از 2500 سال سابقه دارد. باقی در ادامه مطلب.....

زبان من

alireza بازدید : 239 سه شنبه 03 مرداد 1391 نظرات ()

پاسداري از زبان، پاسداري از وطن است. واژه‌ها از دست مي‌روند چنانكه شهرها و سرزمينها و جانها.ملتي كه زبان، سرزمين و جان خويش را از دست بدهد چه هويتي دارد؟ ديگر ملت نيست. واژة بيگانه بر زبان نياور، هنگامي كه واژة بيگانه بر زبان مي‌آوري بدان كه بر آن چيره نيستي و از درون با خويش بيگانه مي‌شوي. اگر بزرگترين و استوارترين شهرهاي كشور را از دست بدهيد چندان مهم نيست كه كوچكترين و ناچيزترين واژه را از زبانتان كنار گذاريد. سرزمينها تنها با شمشير به تصرف در نمي‌آيد؛ با زبان نيز مي‌توان كشورگشايي كرد. بدان كه دشمنانت تو را چندان به زير سيطرة خويش مي‌كشند كه واژه‌هاي مادري را از زبانت پاك كنند و واژه‌هاي خود را بر زبانت روان سازند. ملتي كه واژه‌هاي خويش را كنار نهاد ديگر ملت نيست... برادرم زبان چونان تني است كه بيماري واگير بر آن مي‌تازد، من بيماريهاي واگير زبانها و مرگ آنها را بياد دارم. اين واگيرها بيشتر در مرزهاي كشور است و آنجا كه ملتها به هم نزديك اند و آميزش دارند،وجود دارد ... همزبانم دو ملت با هم مي‌جنگند و آشتي مي‌كنند، اما دو زبان هرگز با هم آشتي نمي‌توانند كرد.  باقی را در ادامه مطلب حتما بخوانید....

در ایران باستان گدایی ممنوع بود!

alireza بازدید : 246 سه شنبه 03 مرداد 1391 نظرات ()

با وجود فقر و تنگدستی در دوران باستان،تکدی گری عملی نکوهیده بود و مردم بنا به وظیفه دینی شان و داوطلبانه به مستحقان و درویشان کمک می کردندگدایی ممنوع! این قانونی است که در دوران باستان وضع شده بود. اما این قانون به آن معنا نبود که فقر و تنگدستی در آن زمان وجود نداشت. در دوران باستان کسانی که به تنگدستی دچار می شدند تحت سرپرستی فرد نزدیکی از خانواده خود در می آمدند زیرا «زرتشت» از خیرات و کمک کردن به مستمندان به عنوان عملی نیکو یاد کرده بوددر«ارداویرافنامه»، معراج نامه کیش زرتشتی( که کمدی الهی دانته از آن اقتباس شده است) درباره کسانی که به مستمندان یاری نمی رساندند، آمده است: «در دوزخ مردی دیدم که با یک پا در تاریکی آویزان بود. در دست داسی آهنی داشت و بازوهای خود را می برید و میخی آهنی در چشم او زده بودند. پرسیدم این روان کیست؟ گفتند:‌ این کسی است که به شکایت درویشان گوش نکرده است باقی را در ادامه مطلب حتما حتما بخوانید.....

وصیتنامه کوروش بزرگ پدر ایرانیان

alireza بازدید : 227 سه شنبه 03 مرداد 1391 نظرات ()

فرزندان من! دوستان من! من اکنون به پایان زندگی نزدیک گشته‌ام. من آن را با نشانه‌های آشکار دریافته‌ام.وقتی درگذشتم، مرا خوشبخت بپندارید و کام من این است که این احساس در کردار و رفتار شما نمایانگر باشد؛ زیرا من به هنگام کودکی، جوانی و پیری بخت‌یار بوده‌ام. همیشه نیروی من افزون گشته است، آن چنان که هم امروز نیز احساس نمی‌کنم که از هنگام جوانی ناتوان‌ترم.من دوستان را به خاطر نیکویی‌های خود خوشبخت و دشمنانم را فرمان‌بردار خویش دیده‌ام..زادگاه من بخش کوچکی از آسیا بود. من آن را اکنون سربلند و بلندپایه باز می‌گذارم. اما از آنجا که از شکست در هراس بودم، خود را از خودپسندی و غرور بر حذر داشتم. حتی در پیروزی های بزرگ خود، پا از اعتدال بیرون ننهادم. در این هنگام که به سرای دیگر می‌گذرم، شما و میهنم را خوشبخت می‌بینم و از این رو می‌خواهم که آیندگان مرا مردی خوشبخت بدانند. باقی را در ادامه مطلب حتما بخوانید.....

منم کوروش، شاه هخامنشی؛ آزاده ای از ایران

alireza بازدید : 411 سه شنبه 03 مرداد 1391 نظرات ()

کوروش»؛ بزرگ مرد تاریخ ایران زمین و از بی همتاترین شهریارانی ست که تاریخ جهان به خود دیده. انسانی بلندجای و ابرمردی بی مانند که نام او و نام ایران با هم آمیخته وبرای جهانیان سرافرازی آفریده. از دلیری، منش و بینش او، آریایی ها یکپارچه شدند و توانستند در سده های پس از خود تمام تمدن ها و قدرت های کوچک و بزرگ را زیر پرچم خود در آورد. هویت ایرانی بر پایه اجتماعی و فرهنگی مادهای آذربایجان و کردستان، پارس های جنوب و پارت های شرق ایران زمین پایه گرفت و پایدار ماند. به یک زبان، پایندگی ایران از هخامنشیان وشیوه شهریاری و مردمداری آنان وامدار استایران زمین به مانند رود خروشان از ابتدای تاسیس شاهنشاهی کوروش بزرگ که برای نخستین بار یک کشور به نام «ایران» را پایه گزاری نمود، تا به امروز در جریان بوده است. باقی را در ادامه مطلب حتما بخوانید.....

کتاب های اصیل ایران

alireza بازدید : 344 دوشنبه 02 مرداد 1391 نظرات ()

هدف از گردآوری ليست کتابهای ارزشمند ایرانی - تنها آگاهی دادن از منابع قابل استناد و
جهانی برای تاریخ کهن و پرافتخار ایران زمين است. همچنین در جواب بعضی از دوستان که میگویند تاریخ 8000 ساله ایران تحریف شده و ساختگی است و همچنین میگویند مطالب این سایت هم  بدون مدرک و ساختگی است باید بگویم که این همه مدرک را نمیبینید این همه کتاب معتبر. از همه این ها در نوشتن این سایت استفاده شده است. باقی در ادامه مطلب.....

نام کتاب : شاه جنگ ايرانيان
نويسنده : اشتن متز آلماني و جون بارک آمريکايي - ترجمه ذبيح الله منصوري
موضوع کتاب : عظيم ترين نبرد جهان بين خشيارشاه شاهنشاه بزرگ ايران و سپاه يونانيان
نام کتاب : شاهنشاهي اشکانيان
نويسنده : خاورشناس روسي : م دياکونف - ترجمه کريم کشاورز
موضوع کتاب : بررسي 400 سال شاهنشاهي پر افتخار اشکاني
نام کتاب : ايران و تمدن ايراني
نويسنده : ايران شناس بزرگ فرانسوي کلمان هوار - ترجمه حسن انوشه
موضوع کتاب : بررسي تاريخ ايران از 7000 سال پيش تا اسلام
نام کتاب : تاريخ تمدن ايران
نويسنده : پرفسور هانري ماسه - رنه گروسه و انجمن باستان شناسان اروپا
موضوع کتاب : بررسي تاريخ ايران از شاهنشاهي کيانيان در 6000 سال پيش تا ورود اسلام
نام کتاب : تاريخ 3 جلدي ايران باستان
نويسنده : نگارش و برگردان شادروان حسن پيرنيا
موضوع کتاب : تاريخ پرافختار ايران باستان
نام کتاب : فرهنگ ايران باستان
نويسنده : شادروان استاد پورداوود

 

نمونه ای از عفو و جوانمردی کوروش بزرگ

alireza بازدید : 213 دوشنبه 02 مرداد 1391 نظرات ()

کوروش انسانی کم نظیر بود. این مرد برجسته در جوانمردی، گذشت، فداکاری، نجابت، عیب پوشی، عدالت، از خود گذشتگی، رافت و مهربانی، رقت قلب، مردانگی، شجاعت، خلق خوش و جمیع صفات پسندیده سرآمد همه بوده است پادشاهی عادل که همیشه در فکر رعیت و آسایش او بود و در هر موردی اگر اجحافی می دید سخت واکنش نشان می داد. بر حسب عقیده و نظر صاحب نظران زمان خود و حتی دشمنان پادشاهی نمونه بود. در هنگام غذا تعداد زیادی از نزدیکان با او غذا می خوردند و تنها غذا خوردن را دوست نداشت. اغلب مقداری غذا برای نگهبانان می فرستاد و از این راه محبت آنان را جلب می کرد. لباسش مادی بود و عقیدهاش این بود که لباس تمام بدن را میپوشاند. در تمام زندگانی این پادشاه فقط یک زن داشت و پس از فوت، زن دیگری را اختیار نکرد. در عین حال او شخصیتی با تدبیر بود، بطوری که پادشاه توانست شالوده ی امپراتوری بزرگی را بنیان نهد که از مدیترانه تا رود سند و از روسیه تا خلیج فارس وسعت داشت و این سرزمین وسیع را به بهترین وجهی اداره میکرد. باقی در ادامه مطلب...

من ایرانی ام

alireza بازدید : 216 یکشنبه 01 مرداد 1391 نظرات ()

تير آرش در کمانم...
نام ايران بر زبانم...
قله ها در زير پايم...
کهکشانها آشيانم...
سرکشم چون کوه آتش آتشم...
آتشفشانم...
چون سياوش پاک پاکم...
همچو رستم پهلوانم...
کاوه ام آزاده مردم...
تار و پود کاويانم...
من زماد و از هخايم...
از ارشک ساسانيانم...
مازيارم...بابکم...
من رهبر آزادگانم...
جشن يلدا جشن نوروز...
هم سده هم مهرگانم...
نور خورشيد نور چشمم...
آسمانها زير پايم...
زاده پاک اهورا...
از نژاد آريايم...

ناگفته های تاریخ ایران زمین

alireza بازدید : 309 یکشنبه 01 مرداد 1391 نظرات ()

- اولین مردمانی که به خدای یکتا ایمان آوردند و آن را پرستیدند ایرانیان بودند.

- اولین مردمانی که آتش را در جهان کشف کردند ایرانیان بودند.

- اولین مردمانی که به کرویت زمین پی بردند ایرانیان بودند.

- اولین مردمانی که پا به قاره آمریکا گذاشتند ایرانیان و ارتش داریوش بزرگ بوده است و کریستف کلب و واسکودوگاما بر اثر خواندن کتاب های ایرانی در کتابخانه واتیکان بوده است که به فکر قاره پیمایی افتادند.

- اولین دانشگاه جهان را ایرانیان ساختند و نام آن گندی شاپور بود که اعراب به آن جندی شاپور می گویند.

- اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشکری و کشوری به مدت 40 سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائمی را کوروش کبیر در جهان پایه گذاری کرد.

- اولین بار تخت جمشید به دستور داریوش بزرگ به صورت ماکت ساخته شد تا از بزرگترین کاخ آسیا شبیه سازی شده باشد که فقط ماکت تخت جمشید 3 سال به طول انجامید. باقی در ادامه مطلب حتما بخوانید...

تا50 سال دیگر از تخت جمشید جزتل خاکی چیز دیگه باقی نمی‌ماند

alireza بازدید : 193 یکشنبه 01 مرداد 1391 نظرات ()

مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی مرودشت درخصوص وضعیت تخریبی ایجاد شده در تخت جمشید به خبرگزاری مهر گفت: ترک سنگ‌ها یکی از عظیم‌ترین بناهای سنگی جهان را در معرض خطر ریزش قرار داده است.محمد اسدپور همچنین به افزوده شدن بر میزان ترک‌های موجود در سازه‌های تخت جمشید اشاره کرد و افزود: زمانی که از پلکان‌ها وارد تخت جمشید می‌شویم در دروازه ملل ستون‌هایی وجود دارد که ترک‌خوردگی‌های آنها جدید است.
وی گفت: به مرور زمان، سنگ‌ها تحت‌تأثیر فرسایش، باران‌های اسیدی و شرایط آب و هوایی، فسیل شده و یکسری ترک‌هایی در آنها به‌وجود می‌آید که به‌دلیل کنترل نکردن این وضعیت از سوی مسئولان و متخصصان، ترک‌ها روز به روز بیشتر می‌شود.
مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی مرودشت گفت: در دیواره‌های دروازه ناتمام ترک‌هایی دیده می‌شود و علاوه بر این، کاخ صد ستون نیز ترک‌های زیادی برداشته که به راحتی قابل مشاهده است.

وی افزود: در گذشته نیز تخت جمشید ترک‌هایی داشته اما با مشاهده ترک‌های مختلف در این بنا می‌توان متوجه شد که بیشتر آنها مربوط به زمان حال است. باقی در ادامه مطلب را حتما بخوانید.....

تاریخ ریاضیات در ایران

alireza بازدید : 300 یکشنبه 01 مرداد 1391 نظرات ()

جورج سارتون در مقاله ی مطالعه ی تاریخ ریاضیات در کتاب مطالعه ی تاریخ ریاضیات و تاریخ علم، به بهترین صورتی لزوم بررسی تاریخ ریاضیات را بیان کرده است. اما این کار در ایران چندان دنبال نشده و آثار انگشت شماری در این باره به زبان فارسی در دست است.نویسندگان، مترجمان، و دانشوران ایرانی ضمن آن که باید برخی آثار جامع و اصیل در باب تاریخ ریاضیات را به فارسی ترجمه کنند، از تاریخ میهن خودشان غافل نباشند. باقی در ادامه مطلب بخوانید.....

تعداد صفحات : 2

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
در این وبلاگ می توانید با اطلاعات کامل زمان های هخامنشیان - ساساسنیان - اشکانیان و ... و حوادث های جالب و تمام جنگ های ایران و روم و ... آشنا شوید. لینک کانال تلگرام: درود بر شما عزیزان.. لینک کانال رسمی تلگرام سایت هدیش: t.me/hadish_tarikh
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  لینک دوستان
 • ساب موزیک(دانلود آهنگ جدید)
 • Youtube بروزترين مرجع دانلود‎ Youtube
 • کانون رسمی چلسی
 • ساسان اس ام اس
 • چلسی
 • شخصی
 • جوک
 • بزرگترین مرجع عکس
 • دانشجویان مهندسی بهداشت حرفه ای 91 شیراز
 • تاریخ و تمدن ایران
 • یو پرشین
 • کــــــوروش شـــاهـنــشـاه هـــخـامـنـشی
 • علوم غريبه دعا ها و طلسمات براي شما
 • تاریخ ایران از نگاهی دیگر
 • سایت تاریخی همراه تاریخ
 • دانلود انیمیشن های مجاز با لینک مستقیم
 • دانلود جديدترين نرم افزار ها. software
 • سرگرمی تفریحی مذهبی علمی آموزشی (امیر دی ال 90)
 • افتخار افرینان
 • سایت احمد رئیسی نیا
 • دوست یابی
 • داروهای گیاهی
 • انجمن ورود ممنوع
 • ارسلان فره کیانی
 • پارسی ساز(تاریخی)
 • پارسیان دژ(تاریخی)
 • .::موزیکده::
 • سرزمین اهورایی
 • جديدترين ورسمي ترين پايگا اس ام اس كشور
 • شهر دانلود
 • شهر موزیک
 • کندر دانلود
 • بهترین سایت نانسی عجرم
 • DOWNLOAD4Uبزرگترین سایت دانلودایرانیان
 • فارسی لود
 • ps3 بازان حرفه ای
 • ضد فراماسون
 • عاشقانه ها
 • کاور و پوستر بازی(هومن)
 • سایت جوان صدا
 • ویکی جنگ دانشنامه نظامی ایران
 • کدستان - مرجع بزرگ کد و ابزار رایگان وب نویسان
 • دانلود بازی های اندروید
 • دانلود بهترين ها براي موبايل
 • مرجع تخصصی بازی
 • دبیرستانیها
 • " عـ ـکـ ـسـ ـایـ ـی ♥♥که به ♥♥عـمرت ندیدی"
 • آموزش زبان انگلیسی
 • RZB.RZB.IR
 • عکس,بازیگر,خواننده,مدل لباس
 • آتیش موزیک
 • بهترین مطالب اینترنت در وبسایت bootek
 • حرف های ناگفته
 • وبلاگ نظامی آی آر ارتش
 • ♥ ♥ ♥♥پاتوق تفریحی MASIS♥♥ ♥ ♥
 • بزرگترین سایت رسمی اوریل
 • انجمن هواداران رئال مادرید
 • فارسی دانلود
 • سایت چلسی نیوز
 • سایت خبری هواداران چلسی
 • کلیک کنید و لذت ببرید
 • وبلاگ تاریخی ایران
 • پسران قرمز
 • کوروش کبیر
 • پیامبر ایرانیان ذولقرنین(کوروش بزرگ)
 • میهن پرستان
 • دختر کوروش بزرگ
 • فدایی وطن
 • وبلاگ نظامي آي آر ارتش
 • سربازان کوروش اریایی
 • کوروش بزرگ
 • تاملی بر تاریخ ایران زمین
 • تمدن های فراموش شده
 • تو را ای وطن دوست دارم
 • عشق پارسی
 • تاریخ و تمدن ایران زمین
 • ایران باستان
 • سرباز پارسیان
 • اهورا مزدا
 • نویسشگاه ایران پرست
 • سرباز ایران
 • هزاره های فراموش شده
 • مرجع تاریخ و فرهنگ ایران
 • تاریخ سرافراز ایران
 • پارسوماش
 • کوروش شاه شاهان
 • کوروش بزرگ
 • سایت تاریخی ایرانشهر
 • بزرگترین مرجع دانلود فیلم،موزیک
 • تاریخ ایران باستان
 • تاریخ و تمدن ایران
 • دانلود فیلم با لینک مشتقیم
 • بهترين سايت بانک اطلاعات ومطالب جالب وترفندواس ام اس و اخبار و اموزش و .....
 • سون سانگ
 • oO گالری عکس پیکاسو Oo
 • سرزمین من، آریای من
 • زنده باد ایران
 • اریاییان
 • سرزمین پارس
 • نا گفته های تاریخ ایران زمین
 • بمب عکس و تفریح و سرگرمی
 • تاریخ ایران و جهان
 • سرزمین جاوید(تاریخی)
 • طراحی بنر حرفه ای
 • عجیب ولی واقعی(تاریخی)
 • اس ام اس(همه جوره)
 • هرگز نخواب کوروش بزرگ
 • بهترين سايت اطلاعات ومطالب جالب وترفندواس ام اس و...
 • سایت کوروش بزرگ
 • گروه تاریخی اهورایی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • نظرسنجی
  به نظر شما ایا مطالب تاریخی و دانستنی های جالب از تاریخ ایران و جهان وبسایت چقدر تاثیرگذار و جالب و مفید بوده است


  آیا شما طرفدار تیم فوتبال چلسی هستید یا خیر؟؟اصلا فوتبال میبینید؟؟؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 286
 • کل نظرات : 208
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 255
 • آی پی امروز : 32
 • آی پی دیروز : 43
 • بازدید امروز : 90
 • باردید دیروز : 96
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 566
 • بازدید ماه : 1,848
 • بازدید سال : 1,848
 • بازدید کلی : 171,341
 • کدهای اختصاصی

  آگهی انجمن بهترین وبلاگ

  انجمن آگهی بهترین کد قالب وبلاگ

  افزایش امتیاز وبلاگ

  جایزه ویژه : تبدیل وبلاگ به سایت
  وبلاگSponsered By :

  قالب کد وبلاگ قالب وبلاگ
  مترجم سایت

  مترجم سایت


  ابزار چت روم

  چت روم


  تعبیر خواب آنلاین

  تعبیر خواب

  Google

  در اين وبلاگ
  در كل اينترنت

  کد جست و جوی گوگل  ساعت فلش


  استخاره آنلاین با قرآن کریم
  

  ..

  طالع بینی ازدواج

  قالب وبلاگ


  فال حافظ  دیکشنری آنلاین

  دیکشنری آنلاین

  کد نمایش آی پی

  کد نمایش آی پی

  پیچک

  تماس با ما

  کد تماس با ما

  پیچک

  آپلود نامحدود عکس و فایل

  آپلود عکس

   

  دریافت کد آپلود سنتر

  آپلود عكس

  آپلود عكس

  رنک الکسا

  پیج رنک

  سربازان گمنام امام زمان (عج)

  پارسیان دژ-مرجع ایران شناسی(ایران باستان)

  پرشیا دانلود


  http://dl6.dlsdm.ir/Movie/Foreign/1397/06/Saving.Private.Ryan.1998.720p.Pahe.mkv